Forum Mazury - Strona główna

Poprzedni temat «» Następny temat
Ryby - problem "drapieżnej" gospodarki rybackiej
Autor Wiadomość
weedmasta 
... J . L . B ...

Wysłany: 2008-04-29, 15:19   Ryby - problem "drapieżnej" gospodarki rybackiej

Moi drodzy. Mieszkamy w regionie gdzie mamy bogactwo jezior i cieków wodnych. Podczas przebywania nad begiem ( czy na wodzie) uw akwenów napawamy się pięknem przyrody. Zastananawiający jest fakt, iż pomimo ogromu wody rybostan jest ubogi. Sądzę, że jest to spowodowane agrezywną polityką rybacką. Spółki (firmy) podpisują umowy z odbiorcami ryb. Nie jest to złe jeśli przestrzega się pewnych zasad. Uw rybacy podpisują umowę z fabryką, która zajmuję się produkcją np.: mączki rybnej. Wtedy sieci rybackie mają takie oczka, że nawet kilkucentymetrowe rybki nie są w stanie przepłynąć przez sieć. Drugim faktem jakim chciałbym się podzielić (niektórzy mogli to widzieć), że sieci stoją cały rok w miejscach, gdzie następuje ciągła migracja populacji różnych gatunków ichtiofauny. Niby nic wielkiego, ale...
Boli mnie to, że zamiast jeździć na Mazury na dużą rybę, ludzie udają się na cieki gdzie są mało atrakcyjne (czyt. stawy). Szkoda... wielka szkoda.

chlopzmazur 
Chłop z Mazur

Wysłany: 2011-10-09, 10:37   Niestety tak bywa

Przyznaję rację przedmówcy. W czasie wędkowania podchodzą do mnie starsi ludzie, pamiętający czasy sprzed 20-30-40 lat. Zgodnie twierdzą "Dawniej, to była ryba" i tu następują opisy wydawałoby się z innej planety.
Podobny sposób "gospodarowania" zasobami jezior obserwuję na Jeziorze Ełckim. Wystarczył rok "nieuwagi" rybaków, aby rybostan znacznie (!) się poprawił.
Dziwna to gospodarka - żniwować bez siewu.

Odpowiedz do tematu