Forum Mazury - Strona główna

Poprzedni temat «» Następny temat
Mazury Garbate
Autor Wiadomość
Barnaba 

Wysłany: 2008-04-26, 00:41   Mazury Garbate

Jako że jest to mój pierwszy post, pragnę powitać wszystkich i pogratulować pomysłu forum.

Do sedna! Zbliża się maj, a z nim dwa weekendy. Chciałbym jeden z nich poświęcić na Mazury Garbate. Wszystko co wiem, to właśnie że tak się nazywają. Nie mam pojęcia gdzie one są, i co warto obejrzeć. Google są o dziwo nieprzydatne.

Chciałbym dowiedzieć się:
1. Jakie miasta/wioski leżą na terenie MG
2. Czy jest możliwość wynajęcia pokoju, jakieś agroturystyki?
3. Jakie mapy polecacie
4. Co warto tam zobaczyć- czyli czego szukać na mapie, i gdzie wędrować jak już tam będę.

Od lat chodzę po Bieszczadach, unikam szlaków, tłumów. Chętniej zatrzymuję się na pogawędkę u smolarzy, czy miejscowych innego fachu. Mój wyjazd w Mazury Garbate wiążę z nadzieją, że będzie tam spokojniej niż w biesach, ceny będą zbliżone (np za piwo w knajpie czy nocleg). Chętnie zajrzę w najbardziej zaniedbane wioski ...

Proszę o wszelkie porady

Piszanin 
Administrator

Wysłany: 2008-04-26, 15:53   

Witaj na forum!

Mieszkam na Mazurach Południowych.. Wprawdzie moja wiedza na temat Mazur Garbatych jest niewielka i dopiero mam w planach eksplorację temtych terenów...

Mazury Garbate, to północna część Mazur. Nie ma oficjalnej scisłej granicy tego obszaru. Obejmuje głównie okolice Węgorzewa (na północ), Gołdapi, Olecka... Garbate są ze względu na masy ziemi napierające na lodowiec - utworzyło się masę wzniesień. Nazwa jest mało upowszechniona, dlatego mało jej w Internecie. Szukaj pod hasłami: Kraina Węgorapy, Puszcza Borecka, Wzgórza Szeskie, Puszcza Romincka.

Najlepszym źdódłem wiedzy o tym terenie jest przewodnik Grzegorza Rąkowskiego: Mazury Garbate – Przewodnik dla turystów pieszych - także ta pozycja byłaby niezbędna.

Praktyczej wiedzy o tych terenach ani tym bardziej o ludziach tam zamieszkujących nie mam. Wiem jedynie, że szlaki są cudowne - odludne. Rok temu planowałem pieszą wędrówkę wzdłuż Węgorapy... ale na planach pozostało.

weedmasta 
... J . L . B ...

Wysłany: 2008-04-29, 14:08   

W cenach dokładnie nie orientuje się, ale podobno koszt przenocowania u gospodarza wiejskiego nie jest astronomicznie wysoko. Z opowieści słyszałem, że pani gospodyni przygotowuje pyszne śniadanie z kawką w "prl-wskich" kubkach bez uszka, ale jest to nadzwyczaj pozytywne wrażenie.
Przez Puszczę Borecką przejeżdżałem w czasie gdy było dość wilgotno i przydał się samochód terenowy. W rejonach gdzie przebywałem las był mroczny i "zimny". Jednak dla ludzi, dla których nie jest ważny odpoczynek w hałasie, może to być dobra opcja. Pozdrawiam

Odpowiedz do tematu