Forum Mazury - Strona główna

Poprzedni temat «» Następny temat
Odcinek 1 - Szlak Rybnicy
Autor Wiadomość
Piszanin 
Administrator

Wysłany: 2008-04-24, 13:05   Odcinek 1 - Szlak Rybnicy

Szlaku kajakowego Rybnicą z Jabłoni koło Pisza do rzeki Pisy nie znajdziecie w popularnych przewodnikach kajakowych, a jest to jedna z najpiękniejszych dróg wodnych Mazur. Szlak ten teoretycznie powinien być znany i pielęgnowany na skalę europejską. Bolesna prawda jest taka, że jest mało znany nawet w skali lokalnej.

I aby zmienić ten niefortunny stan rzeczy na stronie www.masuria.pl/szlaki/rybnica można zobaczyć relację filmowo - zdjęciową z mojej wyprawy szlakiem Rybnicy.

Zachęcam do dyskusji na ten temat
Ostatnio zmieniony przez Piszanin 2008-04-26, 19:08, w całości zmieniany 2 razy  

weedmasta 
... J . L . B ...

Wysłany: 2008-04-25, 11:51   

Przeczytałem cały artykół tyczący Rybnicy. Zdjęcia są niesamowite. Nie wiedziałem, że mamy takie bogactwo zbiorowisk łęgowych i olsów.
Zdjęcia ukazują piękno natury, gdzie antropogenizaja nie dotarła. Nasz region powinien zainwestować w Szlak Rybnicy z tego względu, że następuje sukcesywna eutrofizacja zbiorników i cieków. Pozostawienie tego w takim stanie spowoduje, iż ze szklaku wodnego pozostanie szlak błotny.
Wgłębiając się w artykół przeczytałem, że ten teren nie został włączony do sieci Natura 2000. Wygląda na to, że jednak są plany infrastrukturalne co do tego terenu, choć wydaje się to niedorzecznością lub jak kto woli głupotą.
Istnieje możliwość utworzenia tam rezerwatu, ale... Wiadomo, że nie ma nic za darmo. Potrzebna by wyła inwentaryzacja a po niej waloryzacja terenu. By tego dokonać potrzebni by byli ludzie posiadający wiedzę na temat ornitofauny, entomofauny oraz botaników. Niezbędne by było określenie jakie jest to zbiorowisko i określenie jego wartości przyrodniczej w skali np: makroregionu. Należało by znaleźć gatunki chronione lub/i znajdujące się w Czerwonej Księdze Gatunków, Polskiej Czerwonej Księdze itd. Myślę, że to mogłaby być kosztowna sprawa jednak z ekologicznego i kulturowego punktu widzenia opłacalna. Nasza wiedza na temat gospodarki naszego regionu jest wiadoma i wiemy, że nie jest za super. Z tego względu powinniśmy dbać i przedstawiać takie "widoki" ludziom miejscowym a przede wszystkim turystom. Byśmy propagowali w ten sposób bogactwo naturalne, które pośrednio mogło by się przełożyć na materialne.
Gratuluje, że udało się Tobie pokonać ten szlak. Gratuluje wspaniałych zdjęć i dziękuje.

Piotrek Olszak 
Piotrek Olszak

Wysłany: 2008-04-25, 12:26   

Płynąc rzeczonym szlakiem mija się kilka bagien: Bagna nad jeziorem Pogobie zwane niegdyś Bagnem Mchowym, Bagno Barłogi, Bagno Piskorzewskie, Bagno bez nazwy od Wądołka do mostku w Łasze, Bagno Łacha. Są to tereny wyludnione co decyduje o ich uroku. Żadne z tych bagien nie jest rezerwatem. Bagno przy mostku w Łasze nie jest pokazane na żadnej nawet najbardziej szczegółowej mapie. To chyba ewenement na skalę krajową.
Nie ubolewałbym jednak nad tym stanem rzeczy. Jeżeli powstaną na tej trasie rezerwaty to albo w ogóle nie będzie można tym szlakiem pływać albo w zorganizowanych grupach z zarejestrowanym , koncesjonowanym przewodnikiem itp. Obecny stan jest chyba najlepszy.

weedmasta 
... J . L . B ...

Wysłany: 2008-04-25, 14:32   

Panie Piotrze myślę , że po części ma Pan rację. Jednak podejście na tzw. "ekologa jaskiniowca" nie jest dobre. (Nie to, że chcę kogoś urazić.). Właśnie tłumaczę. Bagna , torfowiska są bardzo kruchym ekosystem. Podatne są one na fluktuacje związanie z poziomem wud gruntowych. Nawet niewielkie zmiany mogą spowodować nieodwracalne w skutkach zniszczenia. Powinno się zadbać o to. Z drugiej strony napisał Pan, że tereny są wyludnione i nie jest tam prowadzona żadna ekstensywna gospodarka.
Nie jestem biegły w prawie, ale myślę, że raczej takich rygorów nie ma w rezerwatach. Może faktycznie obecny stan jest najlepszy. Ludzie nie przemierzają tym szlakiem często co wpływa na czystość i "naturalność" tego obszaru. Zaczynam się motywować, by odbyć taką samą podróż.

Piszanin 
Administrator

Wysłany: 2008-04-25, 14:40   

weedmasta napisał/a:
Wgłębiając się w artykół przeczytałem, że ten teren nie został włączony do sieci Natura 2000. Wygląda na to, że jednak są plany infrastrukturalne co do tego terenu, choć wydaje się to niedorzecznością lub jak kto woli głupotą.

Oczywiście cała Puszcza Piska jest objęta i większość szlaku którym płynęliśmy jest objęta Naturą 2000. Jednak nie jest objęte trzęsawisko Łacha. Tak jakby wyłaczone z niewiadomego powodu.

Piotrek Olszak napisał/a:
Nie ubolewałbym jednak nad tym stanem rzeczy. Jeżeli powstaną na tej trasie rezerwaty to albo w ogóle nie będzie można tym szlakiem pływać albo w zorganizowanych grupach z zarejestrowanym , koncesjonowanym przewodnikiem itp. Obecny stan jest chyba najlepszy.

Nie był bym taki pewien... są różne formy ochrony rezerwatów (ścisła, czynna, krajobrazowa). Są takie, które dopuszczają pływanie kajakiem. Przeciez na całej trasie Krutyni jest kilka rezerwatów. Moim zdaniem taki stan rzeczy (jak jest) jest najlepszy, jeśli sobie sami pływamy i nie ma komu śmiecić. Jeśli natomiast spopularyzujemy go (w właśnie to robię) to warto by było by jakaś forma ochrony tam istniała.

pioper 

Wysłany: 2008-11-16, 14:10   

Witam.
Potrzebuję zdjęć jeziora Pogubie Wielkie - wyspa, brzegi jeziora. Sa mi one potrzebne do pracy zaliczeniowej na uczelni. Gdyby ktoś posiadał takowe, z góry serdecznie dziękuje za przesłanie.
Pozdrawiam

chludekr 

Wysłany: 2009-05-09, 20:35   

a może ktoś się tan wybiera na spływ w najbliższym okresie

amphibious77 
Pracownia Szkutnicza

Wysłany: 2012-11-10, 20:32   

podzielając entuzjazm związany ze spływem Rybnicą (pływam tym szlakiem od wielu lat) dodam tylko, że nie polecam wycieczek po jeziorze Pogobie Wielkie - mogą skończyć się na komisariacie. Jesioro to jest ścisłym rezerwatem, nie wolno po nim pływać...

Gość

Wysłany: 2012-11-14, 18:52   Re: Odcinek 1 - Szlak Rybnicy

Piszanin napisał/a:
Szlaku kajakowego Rybnicą z Jabłoni koło Pisza do rzeki Pisy nie znajdziecie w popularnych przewodnikach kajakowych, a jest to jedna z najpiękniejszych dróg wodnych Mazur. Szlak ten teoretycznie powinien być znany i pielęgnowany na skalę europejską. Bolesna prawda jest taka, że jest mało znany nawet w skali lokalnej.

I aby zmienić ten niefortunny stan rzeczy na stronie www.masuria.pl/szlaki/rybnica można zobaczyć relację filmowo - zdjęciową z mojej wyprawy szlakiem Rybnicy.

Zachęcam do dyskusji na ten temat

Jako , że jestem mieszkańcem wsi Łacha przez którą przepływa Rybnica, chcę dodać fotkę znad Pogubia Małego.
pozdrawiam
http://www.polskiekrajobr...le._Mazury.html

Odpowiedz do tematu