Forum Mazury - Strona główna

Znalezionych wyników: 6
Autor Wiadomość
Temat: Odcinek 2 - Na Bagnie Nietlickim
weedmasta

Odpowiedzi: 2
Wyświetleń: 11758

PostForum: Mazurskie podróże Piszanina   Wysłany: 2008-06-18, 17:06   Temat: Odcinek 2 - Na Bagnie Nietlickim
Przeczytałem relację z wyprawy i znalazłem tam wiele gatunków ornitofauny, które są cenne na skale światową. Wodniczka jest chyba jednym z najrzadszych ptaków występujących na terenie unii europejskiej, choć myśle , że w całej europie. Zdjęcia super. Pozdrawiam
Temat: Lista polecanych jezior [wędkarstwo]
weedmasta

Odpowiedzi: 1
Wyświetleń: 9517

PostForum: Turystyka wodna   Wysłany: 2008-06-18, 17:00   Temat: Pewniaki...
Widzisz Szysza na tym świecie nic nie jest pewne. Aczkolwiek...
Jezioro Seksty od strony półwyspu, tam jest dobra miejscówka na okonie (zakładając spiningowanie). Z brzegu można spokojnie brodzić sobie do pewnej odległości ( na ile komu wzrost pozwala). Osobiście złapałem tam pare patelniaków, ale trafiły się większe sztuki. Niekiedy jako przyłów trafić się może szczupak.
Rzeka Pisa... to jest pewniak na bolenia i szczupaka i okonia, ale... Jest to cholernie trudno łowisko, szczegulnie w okresie letnim, gdzie rzeka jest bujnie porośnięta roślinnością. Oczywiście nie prubując nie uzyska się wyników.
Pozdrawiam
Temat: Ryby - problem "drapieżnej" gospodarki rybackiej
weedmasta

Odpowiedzi: 1
Wyświetleń: 11182

PostForum: O Mazurach ogólnie   Wysłany: 2008-04-29, 14:19   Temat: Ryby - problem "drapieżnej" gospodarki rybackiej
Moi drodzy. Mieszkamy w regionie gdzie mamy bogactwo jezior i cieków wodnych. Podczas przebywania nad begiem ( czy na wodzie) uw akwenów napawamy się pięknem przyrody. Zastananawiający jest fakt, iż pomimo ogromu wody rybostan jest ubogi. Sądzę, że jest to spowodowane agrezywną polityką rybacką. Spółki (firmy) podpisują umowy z odbiorcami ryb. Nie jest to złe jeśli przestrzega się pewnych zasad. Uw rybacy podpisują umowę z fabryką, która zajmuję się produkcją np.: mączki rybnej. Wtedy sieci rybackie mają takie oczka, że nawet kilkucentymetrowe rybki nie są w stanie przepłynąć przez sieć. Drugim faktem jakim chciałbym się podzielić (niektórzy mogli to widzieć), że sieci stoją cały rok w miejscach, gdzie następuje ciągła migracja populacji różnych gatunków ichtiofauny. Niby nic wielkiego, ale...
Boli mnie to, że zamiast jeździć na Mazury na dużą rybę, ludzie udają się na cieki gdzie są mało atrakcyjne (czyt. stawy). Szkoda... wielka szkoda.
Temat: Mazury Garbate
weedmasta

Odpowiedzi: 2
Wyświetleń: 10987

PostForum: Turystyka przyziemna   Wysłany: 2008-04-29, 14:08   Temat: Mazury Garbate
W cenach dokładnie nie orientuje się, ale podobno koszt przenocowania u gospodarza wiejskiego nie jest astronomicznie wysoko. Z opowieści słyszałem, że pani gospodyni przygotowuje pyszne śniadanie z kawką w "prl-wskich" kubkach bez uszka, ale jest to nadzwyczaj pozytywne wrażenie.
Przez Puszczę Borecką przejeżdżałem w czasie gdy było dość wilgotno i przydał się samochód terenowy. W rejonach gdzie przebywałem las był mroczny i "zimny". Jednak dla ludzi, dla których nie jest ważny odpoczynek w hałasie, może to być dobra opcja. Pozdrawiam
Temat: Odcinek 1 - Szlak Rybnicy
weedmasta

Odpowiedzi: 8
Wyświetleń: 27553

PostForum: Mazurskie podróże Piszanina   Wysłany: 2008-04-25, 14:32   Temat: Odcinek 1 - Szlak Rybnicy
Panie Piotrze myślę , że po części ma Pan rację. Jednak podejście na tzw. "ekologa jaskiniowca" nie jest dobre. (Nie to, że chcę kogoś urazić.). Właśnie tłumaczę. Bagna , torfowiska są bardzo kruchym ekosystem. Podatne są one na fluktuacje związanie z poziomem wud gruntowych. Nawet niewielkie zmiany mogą spowodować nieodwracalne w skutkach zniszczenia. Powinno się zadbać o to. Z drugiej strony napisał Pan, że tereny są wyludnione i nie jest tam prowadzona żadna ekstensywna gospodarka.
Nie jestem biegły w prawie, ale myślę, że raczej takich rygorów nie ma w rezerwatach. Może faktycznie obecny stan jest najlepszy. Ludzie nie przemierzają tym szlakiem często co wpływa na czystość i "naturalność" tego obszaru. Zaczynam się motywować, by odbyć taką samą podróż.
Temat: Odcinek 1 - Szlak Rybnicy
weedmasta

Odpowiedzi: 8
Wyświetleń: 27553

PostForum: Mazurskie podróże Piszanina   Wysłany: 2008-04-25, 11:51   Temat: Odcinek 1 - Szlak Rybnicy
Przeczytałem cały artykół tyczący Rybnicy. Zdjęcia są niesamowite. Nie wiedziałem, że mamy takie bogactwo zbiorowisk łęgowych i olsów.
Zdjęcia ukazują piękno natury, gdzie antropogenizaja nie dotarła. Nasz region powinien zainwestować w Szlak Rybnicy z tego względu, że następuje sukcesywna eutrofizacja zbiorników i cieków. Pozostawienie tego w takim stanie spowoduje, iż ze szklaku wodnego pozostanie szlak błotny.
Wgłębiając się w artykół przeczytałem, że ten teren nie został włączony do sieci Natura 2000. Wygląda na to, że jednak są plany infrastrukturalne co do tego terenu, choć wydaje się to niedorzecznością lub jak kto woli głupotą.
Istnieje możliwość utworzenia tam rezerwatu, ale... Wiadomo, że nie ma nic za darmo. Potrzebna by wyła inwentaryzacja a po niej waloryzacja terenu. By tego dokonać potrzebni by byli ludzie posiadający wiedzę na temat ornitofauny, entomofauny oraz botaników. Niezbędne by było określenie jakie jest to zbiorowisko i określenie jego wartości przyrodniczej w skali np: makroregionu. Należało by znaleźć gatunki chronione lub/i znajdujące się w Czerwonej Księdze Gatunków, Polskiej Czerwonej Księdze itd. Myślę, że to mogłaby być kosztowna sprawa jednak z ekologicznego i kulturowego punktu widzenia opłacalna. Nasza wiedza na temat gospodarki naszego regionu jest wiadoma i wiemy, że nie jest za super. Z tego względu powinniśmy dbać i przedstawiać takie "widoki" ludziom miejscowym a przede wszystkim turystom. Byśmy propagowali w ten sposób bogactwo naturalne, które pośrednio mogło by się przełożyć na materialne.
Gratuluje, że udało się Tobie pokonać ten szlak. Gratuluje wspaniałych zdjęć i dziękuje.
 
Mazurskie Forum Dyskusyjne - forum.mazury.pl
Wydawca - MASURIA Krzysztof Szyszkowski
Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group