Forum Mazury - Strona główna

Znalezionych wyników: 8
Autor Wiadomość
Temat: Baba pruska
Piszanin

Odpowiedzi: 1
Wyświetleń: 10129

PostForum: Pisz   Wysłany: 2012-05-29, 13:30   Temat: Stoi teraz na Placu Daszyńskiego
Kamienna baba została przesiesiona na zrewitalizowany Plac Daszyńskiego. Pisałem o tym tutaj: http://www.piszanin.pl/3,...a-zle-stoi.html

W artykule tym poruszam kwestię ustawienia tego obiektu. Baba stoi "jak majster postawił".
Temat: Wyjazd na Mazury pierwszy raz
Piszanin

Odpowiedzi: 12
Wyświetleń: 49483

PostForum: O Mazurach ogólnie   Wysłany: 2008-07-01, 21:50   Temat: Wyjazd na Mazury pierwszy raz
Na początek "zabawy z Mazurami" polecam Mazury Południowe - Okolice Rucianego - Nidy i Pisza. Na połów ryb warto wybrać się nad jeziora Wiartel, Przylasek (tu jest specjalne superłowisko - dosyć drogie) albo na wody PZW - szczególnie atrakcyjne są jeziora Białoławki, Kocioł, Wejsunek, Jegocin, Nidzkie, Jaśkowo Duże. Oczywiście to co podałem to tylko kropla... ale warto zacząć tam. Wokół tych jezior jest wiele możliwości noclegowych od hoteli po pola namiotowe.

Jestem na etapie tworzenia takiego poradnika dla początkujących, ale to troszkę potrwa.
Temat: Odcinek 2 - Na Bagnie Nietlickim
Piszanin

Odpowiedzi: 2
Wyświetleń: 11656

PostForum: Mazurskie podróże Piszanina   Wysłany: 2008-06-16, 12:19   Temat: Odcinek 2 - Na Bagnie Nietlickim
Piątek, 7 czerwca 2008 roku. Godzina 3.50 nad ranem. Sprzyjające okoliczności pozwoliły mi być wtedy z aparatem na Bagnie Nietlickim. Tego świtu nigdy nie zapomnę. Mgła rozpościerała się mistycznie jak wielka delikatna pajęczyna. Przywitała mnie wspaniała aura. Za chwilę miało się pojawić słońce. Miałem wrażenie, że wszystko zostało przygotowane specjalnie dla mnie. Czułem się jak gość w tym cudownym królestwie przyrody. Powitano mnie tak pięknie, że za nic nie chciałem tego miejsca opuścić.

Relację i fotoreportaż z wizyty na Bagnie Nietlickim można zobaczyć tutaj
Temat: Aleje w krajobrazie Warmii i Mazur
Piszanin

Odpowiedzi: 0
Wyświetleń: 7777

PostForum: O Mazurach ogólnie   Wysłany: 2008-05-07, 16:49   Temat: Aleje w krajobrazie Warmii i Mazur
Oto zaproszenie na konferencję z Sadyby:

dniach 13 i 14 maja 2008 roku, w Piszu odbędzie się zorganizowana przez Stowarzyszenie Sadyba konferencja pt. "Aleje w krajobrazie Warmii i Mazur - historia, znaczenie, zagrożenia, ochrona i pielęgnacja".

Wbrew nazwie nie będzie omawiany tylko problem "naszych" tzn. warmińsko- mazurskich drzew przydrożnych.

Pierwszego dnia ukazana zostaną wielorakie znaczenie alei: ich wartość estetyczna, krajobrazowa, przyrodnicza, zabytkowa, ekologiczna etc. W drugim dniu przedstawione zostaną doświadczenia różnych środowisk (pozarządowców, samorządowców, konserwatorów zabytków etc.), metody ochrony alei na Warmii i Mazurach, Dolnym Śląsku, Ziemi Lubuskiej oraz Meklemburgii oraz przepisy prawne dotyczące drzew przydrożnych.

Wygłoszonych zostanie 16 referatów, przygotowanych przez takie osoby jak prof. Andrzej Strumiłło, prof. Jan Rylke, prof. Zbigniew Endler, dr Jacek Borowski czy dr Ingo Lehmann z Niemiec (autor wielu publikacji na temat niemieckich alei, przewodniczący Towarzystwa Ochrony Alei (Alleenschutzgemeinschaft e.V), które od 17 lat walczy o zachowanie i dosadzanie (!) alei).

Słowem program jest bardzo ciekawy (więcej: trzeba kliknąć poniżej lub na stronie Sadyby; www.sadyba.free.ngo.pl ).

Mamy nadzieję, że w ten sposób przyczynimy się do podniesienia świadomości decydentów, wydających decyzje zezwalające na wycinkę drzew (do nich jest adresowana konferencja), a tym samym do zachowania cennego elementu naszego krajobrazu jakimi są aleje.


No właśnie - co myślicie na temat ochrony alei na Warmii i Mazurach?
Temat: Mazury Garbate
Piszanin

Odpowiedzi: 2
Wyświetleń: 10951

PostForum: Turystyka przyziemna   Wysłany: 2008-04-26, 15:53   Temat: Mazury Garbate
Witaj na forum!

Mieszkam na Mazurach Południowych.. Wprawdzie moja wiedza na temat Mazur Garbatych jest niewielka i dopiero mam w planach eksplorację temtych terenów...

Mazury Garbate, to północna część Mazur. Nie ma oficjalnej scisłej granicy tego obszaru. Obejmuje głównie okolice Węgorzewa (na północ), Gołdapi, Olecka... Garbate są ze względu na masy ziemi napierające na lodowiec - utworzyło się masę wzniesień. Nazwa jest mało upowszechniona, dlatego mało jej w Internecie. Szukaj pod hasłami: Kraina Węgorapy, Puszcza Borecka, Wzgórza Szeskie, Puszcza Romincka.

Najlepszym źdódłem wiedzy o tym terenie jest przewodnik Grzegorza Rąkowskiego: Mazury Garbate – Przewodnik dla turystów pieszych - także ta pozycja byłaby niezbędna.

Praktyczej wiedzy o tych terenach ani tym bardziej o ludziach tam zamieszkujących nie mam. Wiem jedynie, że szlaki są cudowne - odludne. Rok temu planowałem pieszą wędrówkę wzdłuż Węgorapy... ale na planach pozostało.
Temat: Tematy kolejnych wypraw
Piszanin

Odpowiedzi: 0
Wyświetleń: 7627

PostForum: Mazurskie podróże Piszanina   Wysłany: 2008-04-25, 15:05   Temat: Tematy kolejnych wypraw
Na początek maja zaplanowałem wyprawę szlakiem Kniprodego. Oczywiście nie będę płynął z Rynu do Malborka... Zawężę się do naszych terenów ziemi piskiej - Śniardwy - Bałoławka - Kocioł - Wilkus - Roś.

Później, jak sugeruje P.Olszak, odbędziemy jakąś eksplorację w terenach Jeziora Tyrkło i... Bagien Nietlickich. Przepłynięcie wężówką będzie wielką niewiadomą.

Jeśli znacie ciekawe odcinki, które warto zwiedzić, to zachęcam do podzielenia się wiedzą.
Temat: Odcinek 1 - Szlak Rybnicy
Piszanin

Odpowiedzi: 8
Wyświetleń: 27196

PostForum: Mazurskie podróże Piszanina   Wysłany: 2008-04-25, 14:40   Temat: Odcinek 1 - Szlak Rybnicy
weedmasta napisał/a:
Wgłębiając się w artykół przeczytałem, że ten teren nie został włączony do sieci Natura 2000. Wygląda na to, że jednak są plany infrastrukturalne co do tego terenu, choć wydaje się to niedorzecznością lub jak kto woli głupotą.


Oczywiście cała Puszcza Piska jest objęta i większość szlaku którym płynęliśmy jest objęta Naturą 2000. Jednak nie jest objęte trzęsawisko Łacha. Tak jakby wyłaczone z niewiadomego powodu.

Piotrek Olszak napisał/a:
Nie ubolewałbym jednak nad tym stanem rzeczy. Jeżeli powstaną na tej trasie rezerwaty to albo w ogóle nie będzie można tym szlakiem pływać albo w zorganizowanych grupach z zarejestrowanym , koncesjonowanym przewodnikiem itp. Obecny stan jest chyba najlepszy.


Nie był bym taki pewien... są różne formy ochrony rezerwatów (ścisła, czynna, krajobrazowa). Są takie, które dopuszczają pływanie kajakiem. Przeciez na całej trasie Krutyni jest kilka rezerwatów. Moim zdaniem taki stan rzeczy (jak jest) jest najlepszy, jeśli sobie sami pływamy i nie ma komu śmiecić. Jeśli natomiast spopularyzujemy go (w właśnie to robię) to warto by było by jakaś forma ochrony tam istniała.
Temat: Odcinek 1 - Szlak Rybnicy
Piszanin

Odpowiedzi: 8
Wyświetleń: 27196

PostForum: Mazurskie podróże Piszanina   Wysłany: 2008-04-24, 13:05   Temat: Odcinek 1 - Szlak Rybnicy
Szlaku kajakowego Rybnicą z Jabłoni koło Pisza do rzeki Pisy nie znajdziecie w popularnych przewodnikach kajakowych, a jest to jedna z najpiękniejszych dróg wodnych Mazur. Szlak ten teoretycznie powinien być znany i pielęgnowany na skalę europejską. Bolesna prawda jest taka, że jest mało znany nawet w skali lokalnej.

I aby zmienić ten niefortunny stan rzeczy na stronie www.masuria.pl/szlaki/rybnica można zobaczyć relację filmowo - zdjęciową z mojej wyprawy szlakiem Rybnicy.

Zachęcam do dyskusji na ten temat
 
Mazurskie Forum Dyskusyjne - forum.mazury.pl
Wydawca - MASURIA Krzysztof Szyszkowski
Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group